Açılış Toplantısı

Açılış Toplantısı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Kütüphane Toplantı Salonu bünyesinde 17 Kasım 2023 tarihinde geniş çaplı katılım ile bir açılış toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı Osmaniye Valisi, DOĞAKA temsilcileri, Osmaniye Ticaret ve Sanayi odası temsilcileri, bazı kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, proje paydaşı temsilcileri, eğitimci ve iş adamlarından oluşan katılımcılarla gerçekleştirilmiştir.

Toplantının açılış konuşması, Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun tarafından yapıldı. Rektör Uzun, “Üniversitelerin iki önemli fonksiyonu var ilki eğitim-öğretim ve istihdama yeni isimler kazandırmak ikincisi de topluma faydalı hizmetler gerçekleştirmek.  Projeler bu iki fonksiyonu birlikte sağlıyor. Eğitim ve öğretime, AR-GE’ye destek olurken aynı zamanda ortaya koyduğu çıktılarla birlikte topluma, millete de hizmet ve katkı sunmak sonucunu da gerçekleştirmiş oluyor. Bunlar, istihdam yaratma açısından da önemli sonuçları olacak projeler. Özellikle akıllı şebeke teknolojilerinin yenilenebilir enerji sektöründe kullanımı noktasında becerikli gençler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bildiğiniz gibi bu akıllı teknolojiler, network sistemleri, elektrik kontrol sistemleri. Bunlar günümüzde giderek daha fazla önem kazanan alanlar. Bu alanda özellikle bu özellikli alanlara yeni becerikli yetenekli gençler kazandırmayı amaçlıyoruz. Tabii ki bu, en başta bölgemize ve şehrimize de katkısı olacak projeler. Bu anlamıyla ben projede emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Proje ortakları arasında yer alan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Devrim Murat Aksoy, projeler gündeminde yaptığı konuşmasında “Projelerde Osmaniye’mizin gençleri farkındalık, bilgilendirme, motivasyon ve mesleki eğitim alacaklar. Eğitim alırken günlük harçlık da alacaklar. Ayrıca iş arama ödeneği, iş yer ve işverenlerle görüşmeler, iş fuarları, konferanslar, iş ilanları ile gençler desteklenecektir. Projelerimizin Osmaniye’ye, bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını diler. Göreve geldiği ilk günden itibaren bizlere verdiği teşvik, cesaret ve talimatlarıyla başta Sayın Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz olmak üzere Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun’a projelerin yazımından uygulanmasına kadar her alanda yanınızda olan OKÜ Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. M. Hamil Nazik’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Projelerin Osmaniye için önemine değinen Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, bu denli faydalı projeler için aktif faaliyetler yürütülmesi gerektiğini belirtti. Vali Yılmaz, projelerin hazırlanmasına destek sağlayan kurumları ve emek sarf eden akademisyenleri tebrik etti ve ‘Vatan için hiç çekinmeden şehadete gidenlerin yetiştiği bu topraklar için ne yapsak az kalır. Bu projelerin şehitler diyarı, yiğit Osmaniye’mize hayırlı olmasını diliyorum’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Bu toplantıda da başlangıç toplantısında olduğu gibi açılış konuşmaları sonrasında proje ekibi tarafından FOW programı özellikleri, yürütülen projenin kısa bir tanıtımı yapılmış projenin amaçları, önemi, faaliyetleri, beklenen sonuçları vurgulanmıştır. Açılış konuşmalarından sonra proje ekibi tarafından projenin tanıtım sunusu yapılmış, soru cevap bölümü yapılarak proje hakkında bilgiler verilmiştir.

Ardından üniversite tarafından bir kokteyl verilmiştir. Kokteyl sırasında da proje ekibi informal olarak proje hakkında bilgiler vermiştir.